Orhideje (Orchidaceae) ili kaćunke posebno se ističu u flori Hrvatske.
To je porodica od gotovo 1000 rodova i više od 25000 vrsta biljaka s lijepim cvjetovima, rasprostranjenih diljem svijeta, osobito u vlažnim tropima.
Potrebno je mnogo terenskog rada u određenom vremenskom periodu i prostoru da se istraži njihova prisutnost. Najveći broj svojti se može zabilježiti u proljeće.



U zadnje tri godine članovi Prirodoslovnog društva „Drava“ Jasna Razlog-Grlica i Ivan Darko Grlica zabilježili su 37 svojti orhideja na području Dalmacije (Vir, Seline, Rašinovaca, Nin), Velebita (Velika i Mala Paklenica, Bunovac, Majstorska cesta) i Like (Bijelopolje i Krbavsko polje).
Na fotografijama su samo neke orhideje koje smo zabilježili.
Najčešće svojte su: mali kaćun Anacamptis morio L., crvena vratiželja Anacamptis pyramidalis (L.) Rch., bijela naglavica –Cephalanthera damasonium (Mill.) Druce i girmizni kaćun-Orchis purpurea Huds.
Najrjeđa orhideja je gospina papučica – Cypripredium calceolus L. koja cvate u lipnju.





Najviše orhideja je zabilježeno na području Rašinovca u Ravnim kotarima, i Bunovca na području ličke strane Velebita. To su livade i šume u kojima u ovo doba godine raste mnogo jedinki orhideja. Sve orhideje u Hrvatskoj su zakonom zaštićene i ugrožene, posebno ih ugrožava devastacija i nestanak staništa.



